Rekomendacje Trenerskie
Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Przyznajemy następujące rekomendacje trenerskie:
- rekomendacja I stopnia - trener warsztatu umiejętności psychospołecznych
- rekomendacja II stopnia - trener treningu interpersonalnego
- rekomendacja III stopnia - superwizor treningu interpersonalnego i warsztatu umiejętności psychospołecznych
Uzyskanie rekomendacji trenerskich Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oznacza wpis na Listę Trenerów PTP. Na tej liście można również znaleźć kontakt z trenerami, którzy chcą rekomendować.
Aby uzyskać takie rekomendacje i zostać wpisanym na Listę Trenerów PTP należy spełniać następujące warunki:
- Być członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
- Spełniać kryteria merytoryczne przewidziane dla odpowiedniego stopnia rekomendacji.
Rekomendacja I stopnia - trener warsztatu umiejętności psychospołecznych
I. Kandydat powinien posiadać następujące umiejętności:
- Przygotowania koncepcji (scenariusza) i przeprowadzenia dwudniowego ( co najmniej 16 godzin) warsztatu umiejętności psychospołecznych z zakresu komunikacji, asertywności, negocjacji i podobnych tematów (zatwierdzanych przez Radę Trenerów PTP). Warsztat może dotyczyć różnych dziedzin życia społecznego (np. warsztat umiejętności wychowawczych, albo szkolenie z zakresu obsługi klienta). Zasadniczym celem warsztatu powinno być rozwijanie umiejętności psychospołecznych.
- Rozumienia i kontrolowania procesu grupowego.
- Rozumienia i kontrolowania intensywności uruchamianych emocji i problemów osobistych.
- Diagnozy potrzeb i przewidywanych efektów społecznych dla środowisk (organizacji, instytucji), na rzecz których prowadzony jest warsztat.
II. Umiejętności te muszą zostać udokumentowane, kandydat przedstawia wypełniony kwestionariusz zawierający informacje o:
- Ukończeniu szkolenia podstawowego.
Szkoleniem podstawowym nazywamy cykl szkoleń prowadzony metodami aktywnymi, przygotowujący do samodzielnej pracy psychokorekcyjnej lub psychoedukacyjnej.- Wymiar tego szkolenia nie może być krótszy niż:
- 200 godzin (jeżeli polegało ono na udziale w jednym przedsięwzięciu, typu np. Studium Socjoterapii, Szkoła Trenerów itp.)
- 250 godzin (jeżeli składało się z kilku różnych przedsięwzięć ) - Szkolenie podstawowe musi zawierać część treningową w wymiarze dającym możliwość przygotowania osobowościowego (różne formy pracy nad sobą), oraz część warsztatową, uczącą konkretnej metody pracy.
- Szkolenie podstawowe musi także wyposażać w niezbędną wiedzę potrzebną do prowadzenia warsztatów umiejętności psychospołecznych.
- Wymiar tego szkolenia nie może być krótszy niż:
- Doświadczeniach w prowadzeniu warsztatów umiejętności psychospołecznych z osobami dorosłymi. Kandydat powinien przeprowadzić minimalnie 10 warsztatów 16-sto godzinnych (tj. dwudniowych) – samodzielnie, w sumie min. 160 godz.
Kandydaci ubiegający się o rekomendacje opisują w kwestionariuszu prowadzone przez siebie formy szkoleniowe oraz przedstawiają pisemne potwierdzenia prowadzenia tych zajęć. Chodzi tu o zarówno o samodzielne prowadzenie, jak też występowanie w roli kotrenera, współprowadzącego, lub pracę pod bezpośrednią superwizją.
III. Kandydat powinien:
- Przeprowadzić co najmniej jeden dwudniowy warsztat pod bezpośrednią superwizją superwizora z Listy Trenerów PTP.
- Przeprowadzić co najmniej jeden dwudniowy warsztat pod bezpośrednią superwizją trenera z Listy Trenerów PTP.
IV. Wniosek o udzielenie rekomendacji i wpis na Listę Trenerów powinien zawierać:
- wypełniony kwestionariusz dla kandydata, którego niezbędną częścią jest zobowiązanie przestrzegania kodeksu etyczno-zawodowego psychologa oraz oświadczenie o członkostwie w PTP.
- deklarację profesjonalnej odpowiedzialności trenera.
- pisemne oświadczenia superwizora PTP (formularz przygotowany przez PTP), że kandydat posiada wymagane kwalifikacje oraz merytoryczne opinie superwizora o jego umiejętnościach (ten sam formularz).
- pisemne oświadczenie trenera PTP (formularzach przygotowany przez PTP), że kandydat posiada wymagane kwalifikacje oraz merytoryczne opinie trenera o jego umiejętnościach.
UWAGA: Dopuszcza się możliwość udzielenia rekomendacji przez superwizora i trenera, którzy nie prowadzili bezpośredniej superwizji, ale osobiście widzieli kandydata w trakcie prowadzonych przez niego zajęć, znają efekty jego szkoleń, sposób budowania relacji z uczestnikami i poziom przygotowania merytorycznego z tematyki, z której prowadzi on zajęcia. - zaświadczenia o odbytych szkoleniach, kursach, stażach, opinie o prowadzonych przez siebie warsztatach (mile widziane opinie uczestników szkoleń i instytucji zamawiających).
- potwierdzenie wpłaty na konto PTP za koszty procedury co stanowi 30 % pełnej opłaty rekomendacyjnej (szczegóły wniesienia wpłaty w części końcowej opisu).
Wniosek należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą do Biura Zarządu Głównego PTP, ul. Stawki 5/7, 00-183 Warszawa, z adnotacją Rada Trenerów PTP.
Powołana przez Radę Trenerów Komisja Kwalifikacyjna rozpatruje napływające wnioski według kolejności zgłoszeń w terminie nie krótszym niż 2 miesiące od dnia złożenia dokumentów.
Rekomendacja II stopnia - trener treningu interpersonalnego
I. Kandydat powinien spełniać wymogi konieczne dla uzyskania rekomendacji I stopnia.
II. Kandydat powinien posiadać umiejętności:
- prowadzenia samodzielnie treningu interpersonalnego w oparciu o proces grupowy, trwającego co najmniej 40 godzin,
- konstruktywnego rozwiązywania kryzysów indywidualnych i grupowych ujawniających się w trakcie procesu grupowego.
III. Kandydat powinien posiadać specjalistyczne przygotowanie zawodowe w postaci:
- ukończenia szkolenia podstawowego określonego w zasadach udzielania rekomendacji I stopnia,
- doświadczenia co najmniej 2-letniego w samodzielnym prowadzeniu jednej z grupowych form psychoedukacji, szkoleń lub pomocy psychologicznej - grupy psycho- i socjoterapeutyczne, warsztaty tematyczno-rozwojowe, treningi rozwoju osobistego i inne. W okres 2 lat wlicza się także początkowy okres bycia trenerem lub terapeutą pomocniczym.
- ukończonego szkolenia przygotowującego do samodzielnego prowadzenia treningów grupowych (szkółka trenerska, staż, uczestnictwo w cyklu superwizyjnym).
Okres edukacji trenerskiej nie powinien być krótszy niż 4 lata.
IV. Wniosek o udzielenie rekomendacji i wpisanie na Listę Trenerów PTP powinien zawierać:
- wypełniony kwestionariusz kandydata
- deklarację profesjonalnej odpowiedzialności trenera.
- pisemne oświadczenia dwóch superwizorów PTP (formularz przygotowany przez PTP) że kandydat posiada wymagane kwalifikacje oraz merytoryczne opinie superwizorów o kandydacie (ten sam formularz)
- zgodę superwizorów na przedstawienie i osobiste uzasadnienie Radzie Trenerów swego poparcia dla kandydata
- potwierdzenie wpłaty na konto PTP za koszty procedury co stanowi 30 % pełnej opłaty rekomendacyjnej (szczegóły wniesienia wpłaty w części końcowej opisu).
Wniosek powinien złożony osobiście lub przesłany pocztą do Biura Zarządu Głównego PTP nie później niż na 2 miesiące przed kolejnym posiedzeniem Rady Trenerów.
Rekomendacja III stopnia - superwizor treningu interpersonalnego i warsztatu umiejętności psychospołecznych
I. Kandydat musi uprzednio uzyskać rekomendację trenerską II stopnia .
II. Kandydat musi posiadać wieloletnie doświadczenie w szkoleniu trenerów i superwizji pracy psychoedukacyjnej lub psychokorekcyjnej.
III. Wniosek o udzielenie rekomendacji superwizorskiej powinien zawierać:
- wypełniony kwestionariusz kandydata
- deklarację profesjonalnej odpowiedzialności trenera
- oświadczenia trzech superwizorów PTP, że kandydat posiada wymagane umiejętności oraz merytoryczne opinie o działalności kandydata
- oświadczenia trzech trenerów PTP mających rekomendację II stopnia, że przechodzili pod kierunkiem kandydata szkolenia trenerskie, uzyskali wiedzę i doświadczenie pozwalające na samodzielne prowadzenie działalności trenerskiej.
- potwierdzenie wpłaty na konto PTP za koszty procedury co stanowi 30 % pełnej opłaty rekomendacyjnej (szczegóły wniesienia wpłaty w części końcowej opisu).
Wnioski, oświadczenia, opinie i zobowiązania kandydatów na trenerów podawane i składane na piśmie w formie wypełnionych kwestionariuszy, zatwierdzonych przez Radę Trenerów PTP, z chwilą przedłożenia ich Radzie Trenerów PTP stają się dokumentami w rozumieniu przepisów prawa obowiązującego w RP. Oznacza to, że osoba wypełniająca kwestionariusze przyjmuje do wiadomości wszelkie konsekwencje, jakie pociąga za sobą podawanie danych nierzetelnych lub niezgodnych z prawdą. Konsekwencje te wynikają ze znajdujących w takich sytuacjach zastosowanie przepisów prawnych, w szczególności przepisów zawartych w statucie PTP.
Przyznanie rekomendacji przez Radę Trenerów wymaga zatwierdzenia przez Zarząd Główny, który pisemnie zawiadamia kandydata o sposobie odbioru rekomendacji. Wydanie dokumentów rekomendacyjnych następuje po uregulowaniu opłaty rekomendacyjnej.
Odnawianie rekomendacji
Od 2013 roku ważność rekomendacji trenerskich PTP podlega odnawianiu na poniższych zasadach:
- Rekomendacje trenera warsztatu umiejętności psychospołecznych, trenera treningu interpersonalnego i superwizora warsztatu umiejętności psychospołecznych i treningu interpersonalnego ważne są przez 7 lat od daty ich zatwierdzenia przez Zarząd Główny PTP. Okres ważności ustala się od daty uzyskania ostatniej rekomendacji trenera / superwizora.
- Na co najmniej 3 miesiące przed upływem terminu utraty ważności rekomendacji Rada Trenerów powiadomi trenera / superwizora pismem za potwierdzeniem odbioru o konieczności jej odnowienia.
- W celu odnowienia rekomendacji trener / superwizor składa do Rady Trenerów wniosek według ustalonego wzoru. Wniosek dotyczy odnowienia tylko ostatniej uzyskanej rekomendacji i wymaga potwierdzenia przez trenerów II stopnia lub superwizorów w zależności od stopnia posiadanej rekomendacji. Pliki do pobrania:
wniosek trenera warsztatu
wniosek trenera
wniosek superwizora - Osoby, które uzyskały rekomendację trenera / superwizora do końca 2007 roku zobowiązane są do złożenia wniosku o odnowienie do końca lutego 2015 roku. Rada Trenerów powiadomi trenera / superwizora pismem za potwierdzeniem odbioru o konieczności odnowienia rekomendacji, załączając do pisma wzór wniosku.
- Wniosek o odnowienie ważności rekomendacji rozpatruje Rada Trenerów. Od decyzji negatywnej przysługuje procedura odwoławcza na zasadach i trybie analogicznym do procedury rekomendacyjnej.
- Odnowienie rekomendacji przez Radę Trenerów wymaga zatwierdzenia przez Zarząd Główny, który wyda nowe dokumenty rekomendacyjne po uregulowaniu należnej opłaty.
- Opłata za odnowienie ważności rekomendacji wynosi 50% opłaty rekomendacyjnej. Wysokość opłaty określa Zarząd Główny w poniższym komunikacie.
- Nie złożenie wniosku o odnowienie rekomendacji przed upływem terminu jej ważności powoduje wygaśniecie rekomendacji.
Opłaty
Opłata rekomendacyjna stanowi 0,1 średniego krajowego wynagrodzenia ustalanego przez GUS za rok poprzedni i wynosi w 2023 roku 634,61 zł netto. Opłatę wnosi się w dwóch ratach:
- za procedurę 30% opłaty 234,18 zł
- za przyznanie rekomendacji 70 % opłaty 546,40 zł
Odnowienie: 50 % opłaty do uregulowania jednorazowo przy składaniu wniosku
- opłata 390,29 zł
Opłaty rekomendacyjne są ustalane corocznie. Opłaty za rekomendację i za odnowienie rekomendacji należy wnosić na konto:
Polskie Towarzystwo Psychologiczne Zarząd Główny
00-183 Warszawa, ul. Stawki 5/7
PKO BP S.A. I/O Warszawa
nr 45 1020 1013 0000 0802 0002 9058
z dopiskiem: procedura rekomendacji trenerskiej / rekomendacja I lub II lub III stopnia
procedura odnowienia rekomendacji / odnowienie rekomendacji
Niezwłocznie po dokonaniu wpłaty prosimy o przysłanie na adres finanse@psych.org.pl danych do faktury ze wskazaniem tytułu wpłaty. Bez tej informacji faktura zostanie wystawiona na płatnika, którego dane będą zawarte w przelewie.
Wszyscy trenerzy umieszczeni na Liście Trenerów PTP tzn. posiadający rekomendacje PTP, zobowiązują się do:
- przestrzegania zasad Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologa,
- zbierania od uczestników prowadzonych przez siebie zajęć pisemnych ankiet oceniających te zajęcia.
- corocznego regulowania składki ustalanej przez Walne Zebranie Listy Trenerów. Składka wynosi 65,00 zł.
Tryb rozpatrywania wniosków przez Radę Trenerów PTP jest do wglądu w biurze ZG PTP oraz w Internecie na stronie PTP: www.psych.org.pl
O decyzjach Rady Trenerów kandydaci zawiadamiani są na piśmie. Kandydat ma prawo odwołania się od decyzji Rady Trenerów do Komisji Odwoławczej, a następnie do Zarządu Głównego PTP.
Wszelkich informacji udzielają:
- Sekretariat Rady Trenerów PTP: Karina Knyż-Grzywa, tel. 504 163 326, e-mail: knyzkarina@gmail.com
- Biuro Zarządu Głównego PTP tel. (22) 831 13 68, e-mail: ptp@psych.org.pl
Do pobrania
-
Kwestionariusz stopień I 55 KB
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Wniosek trenera 13 KB
-
Wniosek superwizora 13 KB