Stanowiska ZG PTP

Stanowisko PTP dotyczące świadczeń psychoterapeutycznych

Szanowni Państwo,

w związku z żywym zainteresowaniem środowiska psychologicznego, oraz wagą prowadzonych w chwili obecnej intensywnych prac związanych z potencjalnym procesem legislacyjnym, przedstawiamy Państwu w formie stanowiska  założenia dot. świadczeń psychoterapeutycznych przyjęte przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (uchwała ZG PTP nr 6/14.10.2024). Na ich podstawie przygotowywane są przez nas propozycje regulacji prawnych w zakresie zawodu psychologa oraz świadczeń psychoterapeutycznych.

 

Podstawowe zasady związane z obecnym i przyszłym tworzeniem powszechnie obowiązujących regulacji prawnych dotyczących wykonywania usług i świadczeń psychoterapeutycznych:

a. Psychoterapia jest psychologiczną metodą leczenia zaburzeń psychicznych. Stosowanie metod i narzędzi analogicznych do tych stosowanych w psychoterapii w sytuacjach i relacjach nienoszących znamion oddziaływania o charakterze leczniczym nie stanowią psychoterapii i nie podlegają regulacjom prawnym w tym zakresie.

b. Psychoterapia jako metoda leczenia powinna każdorazowo poprzedzona być adekwatną diagnozą kliniczną, określającą rodzaj zaburzenia, mającego być przedmiotem oddziaływania psychoterapeutycznego.

c. Metoda, forma i narzędzia psychoterapeutyczne powinny być dostosowane do rodzaju zdiagnozowanego zaburzenia ze względu na ich potwierdzoną skuteczność w leczeniu.

d. Do realizacji świadczeń i usług psychoterapeutycznych wykorzystywane mogą być jedynie te metody, narzędzia i formy oddziaływania, których skuteczność została naukowo udowodniona.

e. Psychoterapia nie jest odrębnym zawodem. Nieuzasadnione i niewskazane jest tworzenie mocą powszechnie obowiązującego prawa nowych struktur o charakterze samorządowym, obejmujących swym zasięgiem wszystkich psychoterapeutów, niezależnie od ich wykształcenia.

f. Psychoterapia jest metodą leczenia; w związku z tym do realizacji usług i świadczeń psychoterapeutycznych powinny być uprawnione jedynie osoby posiadające bazowe wykształcenie uzyskane na kierunkach: psychologia oraz lekarski, ze specjalizacją w zakresie psychiatrii. Dopuszczone do wykonywania psychoterapii, na szczególnych zasadach mogą być ponadto osoby z wykształceniem pedagogicznym i pielęgniarskim. W celu wykonywania usług i świadczeń psychoterapeutycznych każda osoba, niezależnie od wykształcenia bazowego, powinna uzyskać dodatkowe uprawnienia na podstawie odbytych szkoleń psychoterapeutycznych

g. Psychoterapia powinna zostać uwzględniona jako szczególne świadczenie psychologiczne w rejestrze świadczeń zawartych w ustawie o zawodzie psychologa.

 

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychologicznego