Aktualność

WOT: PsychoZa Ekranem “20 000 gatunków pszczół” 6 grudnia

Zarząd Warszawskiego Oddziału Terenowego PTP zaprasza :

Już 6 grudnia o godz. 20.00 w Kinie Muranów, odbędzie się seans filmowy: "20 000 gatunków pszczół” – drugie wydarzenie z cyklu PsychoZa Ekranem, w ramach projektu Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, o nazwie: TREATMENT. Projekt obejmuje zbór spotkań, wywiadów, projekcji i wydarzeń, których wspólnym mianownikiem jest sztuka filmowa w ujęciu psychologicznym.

W czasie co miesięcznych spotkań w Kinie Muranów, doświadczona psychoterapeutka i doktor sztuki w dziedzinie sztuk filmowych i teatralnych – Justyna Dworczyk, prowadzi uczestników przez świat emocji, myśli i skojarzeń wywołanych przeżywaniem dzieł filmowych. W ramach cyklu: PsychoZa Ekranem, prowadząca wraz z zaproszonymi gośćmi będzie proponować wspólny namysł i opracowanie poznawcze.

Kino i psychoanaliza były ze sobą blisko od samego początku, od dnia, w którym Bracia Lumiere w Paryżu w 1895 otrzymują patent na swój kinematograf, a Zygmunt Freud wraz z Josefem Breuerem, w tym samym roku i w tym samym miejscu opublikowali dzieło: „Studia nad histerią”. Lawrence Kubie profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego, neurolog, psychiatra i psychoanalityk, którego pacjentami byli między innymi Tennessee Williams, Vivien Leigh i Kurt Weill, w elitarnym czasopiśmie amerykańskich psychiatrów „Kwartalnik Hollywoodzki” zapytuje: skoro filmowcy często zajmowali się zjawiskami z pogranicza psychiatrii i psychologii, to czy istnieją powody, dla których profesjonaliści z tych dziedzin mieliby w ramach rewanżu zająć się filmami? Odpowiada twierdząco. Według profesora kino stanowi szczególny czynnik emocjonalnego i kulturowego wpływu na życie człowieka. Najważniejszą cechą tego wpływu jest quasi-realizm: tylko kino posiada zdolność symulowania rzeczywistości w tak doskonałym stopniu, że „gdy jesteśmy w kinie, cokolwiek zdarza się przed naszymi oczami, jakkolwiek byłoby to wymyślone i nieprawdopodobne, to czujemy jakbyśmy byli naocznymi świadkami samego życia”.

Spotkanie prowadzić będzie:
JUSTYNA DWORCZYK – psychoterapeutka i doktor sztuki w dziedzinie sztuk filmowych i teatralnych. Na co dzień kieruje ośrodkiem: KONTEKSTY – Miejsce Psychoterapii, gdzie prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową osób dorosłych.

GOŚCINIE – współprowadzące:

RENATA BOBIŃSKA – psychiatra, ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku oraz podyplomowe studia Arteterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a także liczne szkolenia terapeutyczne. Od 2002 roku zajmuje się psychiatrią osób dorosłych. Konsultuje również dzieci. Obecnie jest pracownikiem i wykładowcą Oddziału Klinicznego Psychiatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.  Jest członkiem Zespołu Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wolskim w Warszawie. Doświadczenie zdobywała między innymi w Instytucie Psychiatrii i Neurologii III klinice między innymi jako Ordynator Oddziału Dziennego oraz w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie – Oddział Psychiatrii dla Dzieci.

 

AGNIESZKA RYNOWIECKA – psycholożka, psychoterapeutka, superwizorka - aplikantka Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego  – współzałożycielka Terappo. Od 15 lat pracująca z osobami transpłciowymi i niebinarnymi oraz bliskimi osób z dysforią płci. Przeprowadziła ponad 300 procesów opiniowania osób z niezgodnością płciową. 

To jej poświęcony jest rozdział „Doktor Agnieszka” w książce „My Trans” Piotra Jaconia. Od 20 lat związana ze Szpitalem Nowowiejskim w Warszawie. Wykładowczyni Uniwersytetu SWPS.

 

 

UWAGA ! SPECJALNIE DLA CZŁONKÓW WOT PTP !
Pierwsze 10 osób, które wypełni formularz:

https://forms.gle/2ezV7hVkA1jnCqFg8

otrzyma BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI na seans.

Link do wydarzenia: https://ptp.warszawa.pl/2023/11/14/psychoza-ekranem-20-000-gatunkow-pszczol-6-grudnia/

Z poważaniem,

Przewodnicząca Warszawskiego Oddziału Terenowego PTP
Ewelina Rubaj-Wiater


Więcej aktualności
Różne Konferencje

Konferencja z okazji 25-lecia Katowickiego Instytutu Psychoterapii. "Wzrastanie w relacji. Ja, Ty, My."

Placówki PTP Szkolenia

OBIUP: SZKOLENIE PSYCHOLOGÓW BADAJĄCYCH OSOBY POSŁUGUJĄCE SIĘ BRONIĄ JESIEŃ 2024

Oddziały

OT PTP Bydgoszcz: WEBINAR Coś więcej, niż narzędzia. Rola relacji w terapii schematu 20.06.2024r. 16:00