Aktualność

Rozpoznawanie i skuteczne leczenie depresji z prezentacją bezpłatnego narzędzia iFightDepression

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychologicznego we współpracy z Warszawskim Aliansem Przeciw Depresji zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla Członków Polskiego Towarzystwa Psychologicznego na temat depresji. Pierwsze – zatytułowane „Rozpoznawanie i skuteczne leczenie depresji” odbędzie się już 14 stycznia 2023, on-line, w godz. 9.00 – 11.30

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
ZARZĄD PTP zaprasza na szkolenie realizowane w ramach projektu Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej na rzecz zbudowania pierwszego w Polsce aliansu przeciw depresji, który uzyskał finansowanie z Trzeciego Programu o Zdrowiu Unii Europejskiej - Rocznego Programu Pracy 2020. Celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy psychologów i pracowników ochrony zdrowia na temat depresji i zapobiegania samobójstwom oraz  zapoznanie ich z narzędziem iFightDepression.

Szkolenie składa się z dwóch części:
9.00 - 11.00 - Rozpoznawanie i skuteczne leczenie depresji - dr Marlena Sokół-Szawłowska (psychiatra
z Instytutu Psychiatrii i Neurologii)
11.00 – 11.30 Prezentacja narzędzia iFightDepression - dr Piotr Toczyski (Akademia Pedagogiki Specjalnej)
Pierwszą część szkolenia prowadzi dr n. med. Marlena Sokół – Szawłowska, specjalistka psychiatra z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, doświadczony lekarz psychiatra, autorka licznych publikacji, która omówi praktyczne aspekty zagadnień związanych z depresją.
Zakres tematyczny jest oparty na licencji Europejskiego Aliansu Przeciw Depresji (EAAD) i obejmuje w szczególności:
- Depresja – szczegółowa epidemiologia, diagnostyka, współczesne metody zapobiegania i skutecznego leczenia depresji (ambulatoryjnie i w szpitalu);
- Profilaktyka samobójstw – skala zachowań samobójczych, sprawdzone w świecie efektywne sposoby redukcji tego zjawiska społecznego w populacjach osób młodych, osób w wieku produkcyjnym i senioralnym.

Dodatkowa część szkolenia online będzie poświęcona prezentacji narzędzia iFightDepression – internetowego programu do samodzielnego wykorzystania dla osób doświadczających łagodnej lub umiarkowanej depresji, opracowanego w oparciu o istniejące dowody, zalecenia dotyczące najlepszych praktyk WHO oraz konsensus użytkowników i ekspertów.
Narzędzie jest bezpłatne i ma na celu pomoc osobom w samodzielnym radzeniu sobie z objawami depresji przy wsparciu przeszkolonego lekarza rodzinnego lub specjalisty w zakresie zdrowia psychicznego. Przewodnikiem po narzędziu będzie dr Piotr Toczyski z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. Więcej o narzędziu: czp.org.pl/bezplatne-narzedzie-icbt-ifightdepression/.

Link do formularza zgłoszeniowego na szkolenie: forms.office.com/e/11hxJDcnxM

Szkolenie jest realizowane w ramach projektu „Dostosowanie i wprowadzenie modelu najlepszych praktyk europejskiego stowarzyszenia przeciwdziałania depresji EAAD w celu poprawy opieki nad osobami z depresją i zapobiegania zachowaniom samobójczym w Europie”, jako jedno z działań Warszawskiego Aliansu Przeciw Depresji.
Koordynatorką Aliansu Przeciw Depresji w Warszawie (z ramienia EAAD-Best: eaad-best.eu) jest
Marta Smagowicz (aliansprzeciwdepresji@aps.edu.pl).
Akcja "Warszawa przeciw depresji" odbywa się pod patronatami burmistrzów dzielnic Warszawy i Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.


Więcej aktualności
Oddziały

OT PTP Bydgoszcz: WEBINAR Coś więcej, niż narzędzia. Rola relacji w terapii schematu 20.06.2024r. 16:00

OT PTP Bydgoszcz: WEBINAR Przymierze terapeutyczne jako podstawa skutecznej psychoterapii 13.06.2024r. 19:00

Oddziały Różne

Webinar: EUROPSY - jakie znaczenie ma certyfikat? oraz DEPRESJA vs WYPALENIE ZAWODOWE oraz CHAD w ICD11