Polskie Towarzystwo Psychologiczne, jako ogólnopolska organizacja naukowa i zawodowa zrzeszająca psychologów, pragnie podkreślić wagę jednej z kluczowych wartości, która od lat stanowi fundament naszej profesji: oparcia praktyki psychologicznej na rzetelnej wiedzy naukowej i sprawdzonych danych empirycznych.
Zgodnie z Kodeksem Etycznym Psychologa PTP naszym obowiązkiem jest „opieranie działań na aktualnym stanie wiedzy psychologicznej” oraz unikanie metod, „których skuteczność nie została potwierdzona badaniami naukowymi”. To zobowiązanie nie tylko chroni osoby korzystające z naszej pomocy, ale także buduje zaufanie do całego środowiska psychologicznego.
Statut Polskiego Towarzystwa Psychologicznego jasno wskazuje, że jednym z podstawowych celów Towarzystwa jest „rozwijanie i propagowanie psychologii jako nauki oraz jako praktyki społecznie odpowiedzialnej”. Realizacja tej misji wymaga od nas wszystkich nieustannej gotowości do krytycznego myślenia, intelektualnej uczciwości i odwagi w konfrontowaniu się z nową wiedzą.
W dobie rosnącej obecności oddziaływań o niepotwierdzonej skuteczności, często noszących znamiona pseudonauki, kluczowe staje się zachowanie czujności i profesjonalnej odpowiedzialności. Psychologia jako zawód zaufania publicznego nie może opierać się na intuicjach, tradycji czy popularności, lecz na solidnych podstawach naukowych.
Zachęcamy do korzystania z narzędzi wspierających praktykę opartą na dowodach (evidence-based practice in psychology), do systematycznego uczestnictwa w szkoleniach i superwizjach zgodnych z aktualnym stanem wiedzy, a także do ścisłej współpracy między środowiskami naukowymi i praktycznymi w celu nieustannego podnoszenia jakości świadczonych usług.
Wspólnie budujemy przyszłość psychologii – opartą na wiedzy, odpowiedzialności i profesjonalizmie. To właśnie te wartości stanowią o naszej sile i znaczeniu w społeczeństwie.
Z dumą informujemy, że decyzją Zarządu Głównego PTP powołana została Rada Naukowa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego – ciało doradcze, którego zadaniem jest wspieranie Towarzystwa w działaniach na rzecz wysokich standardów naukowych, etycznych i zawodowych w psychologii. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w jej pracach.
Skład Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego:
prof. dr hab. Przemysław Bąbel
prof. dr hab. Maria Beisert
dr hab. Barbara Bętkowska-Korpała, prof. UJ
prof. dr hab. Eleonora Bielawska-Batorowicz
dr hab. Marcin Bukowski, prof. UJ
dr hab. Teresa Chirkowska-Smolak, prof. UAM
prof. dr hab. Czesław Czabała
prof. dr hab. Dariusz Doliński
prof. dr hab. Wojciech Dragan
prof. dr hab. Józef Gierowski
prof. dr hab. Tomasz Grzyb
prof. dr hab. Michał Harciarek
prof. dr hab. Bernadetta Izydorczyk
dr hab. Krzysztof Kaniasty, prof. IP PAN
prof. dr hab. Maria Kielar-Turska
prof. dr hab. Grażyna Kmita
prof. dr hab. Andrzej Kokoszka
prof. dr hab. Stanisław Kowalik
dr hab. Marcin Krawczyński, prof. AWFiS
dr hab. Beata Krzywosz-Rynkiewicz, prof. UWM
prof. dr hab. Agnieszka Maryniak
dr hab. Jarosław Michałowski, prof. USWPS
dr hab. Katarzyna Nowakowska-Domagała, prof. UŁ
prof. dr hab. Jacek Paluchowski
prof. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska
dr hab. Joanna Radoszewska
prof. dr hab. Emilia Sitek
dr hab. Adam Tarnowski, prof. UMK
dr hab. Ewa Wilczek-Rużyczka, prof. UAFM
prof. dr hab. Helena Wrona-Polańska
prof. dr hab. Bogdan Zawadzki
Regulamin Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego