Dziś mija 118. rocznica rejestracji Polskiego Towarzystwa Psychologicznego! To wyjątkowa okazja, by wrócić do źródeł i podzielić się jedną z pierwszych informacji prasowych dot. PTP, która ukazała się w wiadomościach bieżących „Przeglądu Filozoficznego” w 1907 roku (R. 10, z. 3, s. 421–424). W artykule przedstawiono zarząd, opublikowano pierwszy Statut PTP oraz zapowiedziano posiedzenia naukowe „po ferjach letnich”.
Zobacz artykuł w serwisie POLONA
W artykule „Narodziny i wczesna lata Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (1907-1927)” Ryszard Stachowski pisze:
„Dziewiętnastego lutego 1907 roku do Warszawskiego Gubernialnego Urzędu ds. Stowarzyszeń wpłynęło napisane w języku rosyjskim podanie o rejestrację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, podpisane przez czterech jego założycieli: Edwarda Abramowskiego, Władysława Sterlinga, Władysława Weryhę i Adama Wizela oraz o zatwierdzenie dołączonego do podania w dwóch egzemplarzach tekstu zredagowanego w języku rosyjskim Statutu PTP. Piątego marca 1907 roku Towarzystwo zarejestrowano, a dzień później został zatwierdzony Statut, który już w języku polskim ukazał się w tym samym roku na łamach „Przeglądu Filozoficznego”1.
Dziś, po 118 latach, PTP nadal łączy i wspiera psychologów i psycholożki w Polsce. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzą tę historię razem z nami!
1 Stachowski, R. (2008). Narodziny i wczesne lata Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. W M. Toeplitz-Winiewska & A. Sękowski (Red.), Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Historia. Teraźniejszość. Przyszłość (s. 16). Warszawa: Polskie Towarzystwo Psychologiczne.